A folyóiratról
A Studia Theologica Transsylvaniensia (StThTr) eredeti kutatásokat, eddig kiadatlan forrásokat és könyvrecenziókat közöl a következő tudományterületekre összpontosítva:
- Szentírástudomány
- Egyháztörténelem
- Szisztematikus teológia
- Gyakorlati teológia
- Teológiával határos tudományok: pl. filozófia, irodalomtudomány, történelemtudomány
Rovatok
- Tanulmányok: Eredeti kutatási eredmények, amelyeket a szerzők szakértői lektorálásra nyújtanak be
- Műhelymunkák: Egyetemi hallgatók (főként doktoranduszok) által benyújtott tanulmányok, a kutatási terület szakértőjének ajánlásával
- Forrásközlemények: Korábban kiadatlan történelmi dokumentum, főként erdélyi vonatkozású
- Recenziók: A teológia és a kapcsolódó tudományágak területén megjelent új publikációk kritikai bemutatása
Nyílt hozzáférés (Open Access)
- A StThTr elkötelezett amellett, hogy nyílt hozzáférést biztosítson minden tartalmához, biztosítva ezáltal, hogy a kutatások szabadon hozzáférhetők legyenek a nyilvánosság számára.
Szerzői jogok (Copyright)
A StThTr folyóiratban publikáló szerzők elfogadják az alábbi feltételeket:
- A szerzők megtartják a szerzői jogokat, és a folyóiratnak adják az első publikálás jogát. A kéziratot egyidejűleg Creative Commons Attribution licenc alá helyezik, amely lehetővé teszi a kézirat tartalmának mások általi megosztását a szerzőség és a folyóiratban való első publikálásnak a feltüntetésével.
- A szerzők (szerződéses) megállapodásokat köthetnek a folyóiratban közzétett kézirat újabb változatának a terjesztésére (pl. intézményi adattárban vagy könyvben való publikálás), a folyóiratban való első megjelenés feltüntetésével.
Anyagi támogatás
A StThTr a gyulafehérvári Római Katolikus Papnevelő Intézet és a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem anyagi támogatásával jelenik meg. További finanszírozás és támogatás ösztöndíjakból, adományokból és szponzorációkból származhat, amelyekről minden egyes számban átláthatóan nyilatkozunk. A folyóirat megőrzi a szerkesztői függetlenségét, és biztosítja, hogy minden közzétett tartalom megfeleljen a tudományos integritás legmagasabb szintű normáinak.
A folyóirat története
A StThTr története 2000-re nyúlik vissza, amikor a folyóiratot alapították (Prof. Dr. Marton József és S.E.R. Dr. Kerekes László). A folyóirat eredetileg a Gyulafehérvári Főegyházmegye és Erdély tudományos teológiai közösségén belüli tudományos teológiai fórumként jött létre, azonban az évek folyamán a Kárpát-medence egyik meghatározó, magyar nyelvű teológiai szakfolyóiratává nőtte ki magát.
A StThTr alapítása óta elkötelezett az eredeti tanulmányok, az erdélyi egyháztörténet eddig kiadatlan forrásainak és a könyvrecenziók közzétételében, amelyek nagyban hozzájárulnak a teológiai ismeretek fejlődéséhez. A folyóirat létfontosságú fórumként szolgál a tanárok, kutatók és egyetemi hallgatók számára, hogy interdiszciplináris párbeszédet folytassanak a biblikus, történeti, szisztematikus és gyakorlati teológia területén belül. Ezzel egyidőben a folyóirat a teológiával határos tudományterületeknek is megnyilatkozási fórumot kínál, elősegítve ezáltal az interdiszciplináris párbeszédet.
2022-ben a folyóirat a szakmai lektorálás (peer review) bevezetésével jelentős mérföldkőhöz érkezett, hiszen ezáltal még inkább biztosítja a közzétett kutatások minőségét. Azt StThTr fejlődése 2024-ben tovább folytatódott a nyílt hozzáférés (open access) bevezetésével, amely révén a folyóirat tartalma szabadon hozzáférhetővé válta a nagyközönség számára.
A StThTr története során mindvégig kitartott küldetése mellett, hogy előmozdítsa a teológiai kutatást a magyar nyelvterületen, sőt azon is túl. Minden egyes számával továbbra is fenntartja hírnevét.
Szerkesztőség: Babeș-Bolyai Tudományegyetem – Római Katolikus Pasztorális Teológia Intézet / Papnevelő Intézet
Kiadó: Jel Kiadó, Budapest
Online megjelenés (Nyílt hozzáférés): Open Journal Systems (OJS) & Public Knowledge Project (PKP)
ISSN (ISSN-L): 1582-0661
Indexelés