Szakmai lektorálás
A közölt tartalom minőségének és eredetiségének biztosítása érdekében a Tanulmányok rovathoz benyújtott kéziratokat kettős vak lektorálás révén egy, a szerzőtől független, az adott szakterületen jártas szaktekintély bírál el (double-blind peer review).
A szakmai bírálat (peer review) folyamata a következő lépésekből áll:
1. Kézirat benyújtása
A szerző a kéziratot regisztrálás után online nyújtja be.
2. A főszerkesztő vagy a társszerkesztő ellenőrzi a kéziratot
A főszerkesztő vagy a társszerkesztő ellenőrzi, hogy a kézirat beilleszkedik-e a folyóirat profiljába és megfelel-e a szerzői útmutató alapkövetelményeinek. Amennyiben a kézirat nem felel meg ezeknek a feltételeknek, minden további lektorálás nélkül visszautasítható.
3. A szaklektor felkérése a szakmai bírálat elvégzésére
A társszerkesztő a szakmai bírálatra olyan személyeket kér fel, akik a bírálandó tanulmány témájában jártasak és a szerzőtől függetlenek. A folyóirat fenntartja a kettős anonimitást, így a szaklektorok és a szerző(k) nem ismerhetik egymás kilétét (double-blind peer review).
4. Válasz a felkérésre
A szaklektorok mérlegelik a felkérést, figyelembe véve a megküldött tanulmány témájában való jártasságukat, az összeférhetetlenség lehetőségét, valamint a megadott határidőt. Ezután jelzik a társszerkesztőnek, hogy elfogadják vagy elutasítják a szakmai bírálatra való felkérést. Amennyiben nem tudják vállalni a kézirat szakértői véleményezését, más szaklektort is javasolhatnak.
5. A szakmai bírálatok elkészítése
A szaklektorok egy bírálati űrlap segítségével véleményezik a kéziratot és javaslatot tesznek annak közzétételére:
– Közlésre javasolt módosítások nélkül
– Közlésre javasolt módosításokkal
– Nem javasolt közlésre
6. A szakmai bírálatok kiértékelése és a közzétételre vonatkozó döntés meghozatala
A társszerkesztő a főszerkesztővel konzultálva mérlegeli a visszaküldött véleményeket, aki a szakértői véleményezés alapján dönt a kézirat közzétételéről.
7. A kézirat közzétételére vonatkozó döntés közlése
A főszerkesztő e-mail-ben közli a szerzővel a kézirat közzétételére vonatkozó döntést.
8. További lépések
– A módosítási javaslat nélkül elfogadott kéziratokat a szerkesztőség elküldi a kiadóvállathoz.
– A nagyobb vagy kisebb módosítási javaslattal elfogadott kéziratokat, a főszerkesztőnek a kézirat közzétételére vonatkozó döntéséhez a szaklektorok építő jellegű észrevételeit is mellékelnie kell, hogy a szerzők ezek alapján átdolgozhassák az eredeti kéziratot.
– Ha a kézirat nagyobb módosításokkal került elfogadásra, a szaklektoroknak ellenőrizniük kell az átdolgozott változatot és jelezniük kell a szerkesztőségnek, hogy elfogadják-e az átdolgozott változatot. Ha a kéziratban csak kisebb változtatásokat kértek a szaklektorok, a módosításokat a szakmai bírálat lebonyolításával megbízott társszerkesztő ellenőrzi le.